Pogoda

     
     
    Pokrywa śnieżna: cm
  Warunki narciarskie: brak
  Czynne wyciągi: 0/29

   

 Kamery on-line

 Trasy biegowe

  Zieleniec trasy biegowe

 Kalendarz zima 2018/2019

     
  Zieleniec - kalendarz 15 grudnia 2018
  Zawody Regionalne SITN PZN (GS)
  Zieleniec - kalendarz 27 grudnia 2018
  Dziecięcy Puchar Orlicy - edycja świąteczna
  Zieleniec - kalendarz 19 stycznia 2019
  Dziecięcy Puchar Orlicy I
  Zieleniec - kalendarz 20 stycznia 2019
  World Snow Day (Światowy Dzień Śniegu)
  Zieleniec - kalendarz 26 stycznia 2019
  Egzamin Regionalny SITN PZN (jazda techniczna + SL)
  Zieleniec - kalendarz 26 stycznia 2019
  Zawody Regionalne SITN PZN (GS)
  Zieleniec - kalendarz 2 lutego 2019
  Dziecięcy Puchar Orlicy II
  Zieleniec - kalendarz 9 lutego 2019
  Egzamin Regionalny SITN PZN (jazda techniczna + SL)
  Zieleniec - kalendarz 16 lutego 2019
  Dziecięcy Puchar Orlicy III
  Zieleniec - kalendarz 24 lutego 2019
  I Mistrzostwa Dolnego Śląska Architektów (GS)
  Zieleniec - kalendarz 3 marca 2019
  XXXIII Memoriał im. Bronisława Haczkiewicza (GS + jazda techniczna)
  Zieleniec - kalendarz 3 marca 2019
  Zawody Regionalne SITN PZN (GS)
  Zieleniec - kalendarz 9 marca 2019
  Dziecięcy Puchar Orlicy (finał)
  Zieleniec - kalendarz 9-10 marca 2019
  Mistrzostwa Polski Instruktorów Snowboardu SITS
     

 Reklama

   

 Polecamy

O Zieleńcu

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organiźmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilośc opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży blisko 150 dni. Zieleniec oferuje 28 wyciągów. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest 10 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechnia z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.

Dojazd do Zieleńca

Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem najlepiej wziąć sobie jako punkt odniesienia Kłodzko. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław - Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Po drodze mijamy Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) skręcamy z międzynarodówki E67 w lewo do Zieleńca (bardzo dobrze oznaczony skręt). Od tego momentu do Zieleńca mamy ok. 8 km.


Pokaż Zieleniec na większej mapie

 

Cyklobusy

Mowa o projekcie, w ramach którego turyści piesi i rowerowi dowożeni są w Góry Orlickie autobusami z przyczepą na rowery, a trasy i godziny połączeń są dostosowane do zapotrzebowania turystów. Już od dwóch lat cyklobus kursuje również na linii międzynarodowej do Polski. Linie autobusowe przeznaczone są dla turystów pieszych i rowerowych i kursują po całym terytorium Gór Orlickich i ich przedgórza. Kursują od maja do września w weekendy i święta.

Przewozy organizują przewoźnicy, którzy posiadają licencje na dane połączenia. Cyklobusy zapewniają spółki AUDISBUS, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou (4 linie, 18 połączeń), ORLOBUS, a.s. Nové Město nad Metují (5 linii, 22 połączeń) oraz ČSAD Ústí nad Orlicí (1 linia, 2 połączenia). Autobusy jeżdżą z turystyczną przyczepą, a w jednym przypadku kursuje tylko autobus z możliwością przewożenia rowerów.

Turyści rowerowi mogą bez kłopotów korzystać ze wszystkich tych połączeń, mając pewność, że cyklobusy na siebie nawiązują. Połączenia cyklobusów są również dopasowane do połączeń kolejowych Kolei Czeskich. Linie autobusowe są skorelowane z pociągami.

Okres kursowania: 29.05. - 28.09. 2011r. w soboty, niedziele i święta.

Szczegółowy rozkład jazdy cyklobusów oraz mapa (PDF).

Kościół Św. Anny

Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w 1762 r. Neoromański obiekt wybudował w 1902 r. ksiądz Augustyn Grund (notariusz arcybiskupi, a w latach 1890 - 1916 proboszcz w Zieleńcu). Kościół był konsekrowany 4 października 1904 r. przez kardynała, arcybiskupa Pragi.

Jest to kamienna budowla jednonawowa, z półkolistą absydą i kruchtą, do której prowadzi kamienny neoromański portal. Posiada masywną wieżę zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wewnątrz przykryty drewnianym stropem. Kościół kryty jest gontem. Znany był powszechnie jako najwyżej położony kościół w Prusach, a obecnie jest to najwyżej położony kościół w Sudetach! Posiada dość bogate wyposażenie wnętrza: kamienne ołtarze i ambona z 1905 r., chrzcielnica kamienna z 1905 r. ze starszą późnobarokową pokrywą z 1790 r., rzeżby drewniane i kamienne z początku XX w. oraz obrazy olejne z XIX i początku XX w. Przy kościele stoi kamienna kolumna maryjna z figurą Matki Boskiej z 1862 r. i krzyż z 1866 r.

Kościół Św. Anny w Zieleńcu

Dziś kościołem w Zieleńcu jak również w Lasówce i Mostowicach opiekują się Franciszkanie. Poniżej podajemy porządek mszy świętych w tych kościołach:

Zieleniec:
- od Wielkanocy do Bożego Narodzenia w dni powszednie godz. 18:00, w niedziele godz. 12:00
- od Bożego Narodzenia do Wielkanocy w dni powszednie godz. 17:00, w soboty godz. 19:00, w niedziele godz. 12:00 i 17:00

Lasówka:
- w niedziele godz. 10:15
- w dni powszednie od Wielkanocy do Wszystkich Świętych godz. 18:00

Mostowice:
- w niedziele godz. 9:00

Klasztor Franciszkanów
Zieleniec 76
57-340 Duszniki Zdrój
tel. 74-8669450 lub 696 765 126